Staff

Senior Leadership Team

Mr G Levitt: Principal

Mr N Goodman: Vice Principal

Mrs S Jordan: Assistant Principal

Mr M Newton: Assistant Principal 

Mr M Thomas: Assistant Principal

Wider Leadership Team

Mr N Germain: Associate Assistant Principal

Mrs L Hearn: Associate Assistant Principal

Miss A Malton: Associate Assistant Principal

Ms S Meredith: SENCO

Mrs L Foster: Student Welfare Officer/Designated Safeguarding Lead

Subject Leaders

Mr S Currie: History

Mr D Findlay: PE and Games

Mr N Germain: MFL

Mrs L Hearn: Art and Photography

Miss C Jackson: English

Mrs S Jordan: SMSC

Mrs L Mackinder: Science

Miss A Malton: Design and Technology

Mr E Sherwood: ICT

Mr C Stubbs: Geography

Mr S Woods: Mathematics 

Teaching Staff

Mrs K Adams: Science

Ms E Appleby: Art

Miss J Barker: English

Mrs I Batts: Maths

Mr J Boakye: English

Mrs T Brigden: English

Mr D Connor: Science

Ms M Coupland: Technology

Mrs A Cromarty: ICT

Mr T Davie: PE and Games

Ms H Dennington: Geography Teacher Training

Mrs C Dunn: English

Mr P English: PE and Games

Ms K Hamshaw-Hart: Science

Mr R Jackman: Teacher Training in PE/Biology

Miss C Jackson: English

Mrs H Metcalfe: Humanities

Miss A Potts: Teacher Training in Maths

Mr J Robinson: Teacher Training in History

Mr L Ryder: Maths

Mr D Southall: English

Miss R Thompson: Maths

Miss C Welton: MFL

Mr S Woods: Mathematics 

Student Support

Mrs M Adams: Year 10 Learning Manager

Mrs N Allon: Attendance and First Aid Officer

Mrs J Atkinson: HLTA for SEN

Mr K Bannister: Midday Supervisor

Mrs E Bass: HLTA for Maths

Miss F Burt: Cover Supervisor

Miss N Chidlow: HLTA for EAL

Miss K Dixon: Technician for Art/D&T

Miss M Ewing: Cover Supervisor

Mrs L Foster: Student Welfare Officer/Designated Safeguarding Lead

Ms C Gibbon: HLTA for English

Mr T Hammond: Science Technician

Mrs S Hodgson: Year 11 Learning Manager

Mrs L Horton: LRC Manager

Mrs A Irving: Attendance Officer

Ms M Jacques: Year 9 Learning Manager

Miss S Leake: Inclusion Manager/Deputy Designated Safeguarding Lead

Miss J Lunn: Year 7 Learning Manager

Mrs M Penrose: Reflections Gate Keeper

Mr L Reffin: Year 8 Learning Manager/Breakfast Supervisor

Mr P Rusling: Teaching Assistant/Technician

Mrs N Sajid: Midday Supervisor/Teaching Assistant

Mr D Shipley: Teaching Assistant

Mr J Townend: Cover Supervisor

Miss D Webster: Teaching Assistant

Miss S Wilson: Teaching Assistant

Miss K Wright: Teaching Assistant

Facilities and ICT

Mr D Ayre: Site Manager

Mr M Campbell: Assistant Site Manager

Mr M Newton: ICT Technician 

Administration

Mrs L Lofts: Finance Manager

Mrs S Syddall: Finance Assistant/Administration

Mrs J Sims: Principal's PA/Office Manager

Miss S Moffat: Admin Officer

Mrs J Reffin: Examination and Data Officer

Miss B Carver: Reception

Mrs L Wheeler: Reception